Z ostatniej chwili

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia

Dbanie o wagę pupila stanowi niezbędną część opieki nad kotem lub psem. O otyłości mówimy, gdy ilość zgromadzonego tłuszczu przekracza realne potrzeby organizmu. Problem ten dotyka jednak coraz więcej zwierzaków, a ignorowany, może prowadzić do przykrych zdrowotnych konsekwencji. Choroby takie jak nadciśnienie, cukrzyca, zwyrodnienia kości i stawów oraz problemy kardiologiczne są niejednokrotnie następstwem zbyt dużej wagi.

Czynniki powodujące otyłość

Powodów nadmiernego przybierania na wadzę może być kilka, ale często również opiekun nie jest bez winy. Niejednokrotnie otyłość powstaje w wyniku wieloletniej złej diety. Podawanie pupilowi resztek z stołu, smakołyków oraz zbyt dużych ilości karmy ma często kluczowe znaczenie. Należy być szczególnie ostrożnym w komponowaniu diety dla ras psów mających tendencję do tycia oraz zwierząt kastrowanych lub sterylizowanych. Zarówno w przypadku kotów, jak i psów ten zabieg sprzyja mniejszej aktywności i tyciu.

 

Kontrola wagi

Szybka reakcja na podejrzenie nadwagi pozwoli na zahamowanie niebezpiecznego procesu. Dlatego tak ważna jest kontrola ilości jedzenia, jaką dziennie spożywa nasz pupil, oraz kontrola jego wagi. Można w tym celu udać się do gabinetu weterynaryjnego, ale podstawowy pomiar można wykonać również w domu i skorzystać z dostępnych tabel oraz wskaźników BMI. Tego rodzaju kalkulatory wagi bez trudu znajdziemy w internecie, a uzyskany wynik pomoże ocenić ryzyko nadwagi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości oraz niepokojących wyników, niezbędna będzie wizyta u weterynarza, który określi poziom otyłości i zastosuje odpowiednią kurację.

 

Choroby związane z otyłością

Szybka reakcja właścicieli może uchronić czworonoga od przykrych konsekwencji związanych z nadmierną wagą. Nie jest to bowiem problem jedynie estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Otyłość nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie podstawowych układów – mięśniowo-szkieletowego oraz sercowego. Nadciśnienie i niewydolność serca realnie zagrażają życiu zwierzęcia, a ból stawów czy kulawizna utrudniają normalne poruszanie się. Nadmierna waga nie pozostaje również bez wpływu na funkcjonowanie wątroby oraz może prowadzić do cukrzycy.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.