Z ostatniej chwili

Opieka nad ciężarną i karmiącą suką

Okres ciąży i pierwszych tygodni, w których psia mama dba o swoje maluchy, to czas, kiedy potrzebuje specjalnej opieki. Ważnym elementem jest dieta, która pozwoli zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię. Dlatego opiekun powinien podawać ciężarnej lub karmiącej suce pokarmy bogate w składniki odżywcze i kalorie.

Zmiana diety przed ciążą i w jej trakcie

Już przed planowanym zapłodnieniem należy zadbać o kondycję psa, co ułatwi mu przejście przez okres ciąży i późniejszej opieki nad szczeniakami. Wskazane jest podawanie karmy o zwiększonej ilości białka i kalorii.

Na początku ciąży sposób żywienia nie musi ulegać zmianie, ale już w drugiej połowie tego okresu konieczne jest znaczne zwiększenie dotychczas spożywanej dawki pokarmu – nawet dwukrotnie. Naturalne jest, że masa ciała suki powiększa się o kilkanaście, a nawet dwadzieścia procent. Opiekunów nie powinno też zaniepokoić, jeśli na kilka dni przez porodem ilość zjadanego przez psa jedzenia będzie mniejsza.

Laktacja to z kolei okres zwiększonego zapotrzebowania na białko. Wskazane jest również dzielenie posiłków na kilka porcji, co ułatwi organizmowi utrzymanie odpowiedniego poziomu składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne ze względu na ilość energii, którą suka wkłada w opiekę i karmienie szczeniaków.

 

Dodatkowe suplementy

Uzupełnienie diety o dodatkowe witaminy i składniki odżywcze pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji w czasie ciąży oraz regeneracji organizmu w okresie połogu. Niektóre ze składników mają szczególne znaczenie dla suk, a ich niedobór może negatywnie odbić się na zdrowiu matek i szczeniąt. Do najbardziej pożądanych w diecie należą: witamina A – która wpływa na płodność, a jej niedobór może doprowadzić do poronienia lub obniżenia odporności maluchów; witamina E – pełniąca funkcję ochronną dla serca, wątroby, reguluje również wydzielanie hormonów i enzymów. Oprócz tego warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość spożywanych pierwiastków: żelaza, wapnia, fosforu, cynku, miedzi, potasu, które przesądzają o ogólnej kondycji i samopoczuciu suki oraz pomagają dojść do siebie po porodzie.

Sposób żywienia ciężarnej suki warto skonsultować z weterynarzem. Z pewnością jednak w jej diecie, oprócz dobrej jakości karmy, nie powinno zabraknąć mięsa, warzyw, twarogu, wątróbki i jajek.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.