Z ostatniej chwili

Karmienie szczeniąt

Szczenięta w pierwszych trzech tygodniach życia wymagają specjalnej opieki i karmienia, które najczęściej zapewnia im matka. W jej mleku znajdują się tak potrzebne immunoglobiny G, chroniące organizm przez infekcjami. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rolę tę musi pełnić człowiek. Suka może porzucić szczenięta lub nie mieć wystarczającej ilości mleka, wówczas ważne jest dostarczenie psiakom odpowiedniego pokarmu.

Czym karmić szczenięta?

Z pewnością najlepszy jest naturalny pokarm, jeśli jednak konieczne staje się znalezienie alternatywy dla mleka matki, istnieją dwa rozwiązania:

- mleko dla szczeniąt – w ten sposób potocznie określa się pełnowartościowy pokarm, przeznaczony dla najmniejszych szczeniaków. Na rynku dostępne jest najczęściej w formie proszku, przeznaczonego do rozrobienia w wodzie. Szczegóły dotyczące przygotowania i karmienia oraz składu są podane na opakowaniu. W tego rodzaju pokarmie powinno dominować białko mleka oraz tłuszcze. Uzupełniają je witaminy A, D i E w proporcjach dostosowanych do zapotrzebowania psa.

- mieszanka przygotowywana w domu – jej podstawą jest mleko kozie lub krowie, które należy wzbogacić o dodatkowe składniki dzięki wykorzystaniu na przykład jaja kurzego, oleju roślinnego lub witaminowych suplementów. Dobrze jest również zadbać o zwiększenie poziomu strawności tak przygotowanego mleka. Dodanie specjalnych enzymów powoduje częściowy rozkład laktozy. Aby skomponować pokarm, który będzie jak najlepiej służył maluchowi, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub doświadczonym hodowcą.

 

Możliwe problemy

Sztuczny pokarm nigdy nie będzie w pełni odpowiadał aktualnym potrzebom szczeniąt. Mleko matki w naturalny sposób nieznacznie zmienia swój skład zależnie od okresu laktacji. Pozwala to na regulowanie ilości dostarczanych minerałów i witamin. W przypadku mieszanek i preparatów wartości te są stałe, co na przykład w przypadku witaminy D3 prowadzi do zbyt dużej suplementacji i związanych z tym konsekwencji zdrowotnych. Inny skutek uboczny to pojawiające się podczas karmienia sztucznym pokarmem dolegliwości układu pokarmowego – biegunki lub zaparcia.

 

W jaki sposób podawać pokarm?

Sklepy zoologiczne oferują specjalne buteleczki, które ułatwią karmienie i wykorzystują naturalny odruch ssania. Niewskazane jest natomiast karmienie strzykawką ze względu na ryzyko zachłyśnięcia. Częstotliwość karmienia powinna być zbliżona do naturalnej – do drugiego tygodnia życia małe porcje podaje się nawet dziewięć razy na dobę. Później ilość może zostać zredukowana do siedmiu z wydzieloną przerwą nocną.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.