Z ostatniej chwili

Czekolada – trucizna dla psów

Teobromina obecna w ziarnach kakao – a zatem również w czekoladzie – może prowadzić do groźnego zatrucia. Nie jest obojętna dla ludzkiego organizmu, ale dawka, która okazałaby się szkodliwa, jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku psów. Już 100-150 mg na kilogram masy ciała zwierzęcia, może stać się dawką zabójczą. Najbardziej niebezpieczna jest czekolada gorzka, zawierająca 14 g teobrominy na kilogram. W czekoladzie mlecznej niebezpiecznej substancji jest nieco mniej, bo 5g/kg.

Objawy zatrucia

Możliwych reakcji psiego organizmu na czekoladę może być wiele. Duże znaczenie mają indywidualne predyspozycje – szybkość metabolizmu, wrażliwości na składniki pokarmowe, waga czy ogólny stan zdrowia. Starsze zwierzęta łatwiej ulegają zatruciu, nawet po zjedzeniu mniejszej ilości czekolady.

Pierwszym sygnałem, że doszło do zatrucia, są dolegliwości ze strony układu pokarmowego i moczowego – pies może mieć nudności i biegunkę, pojawiają się wymioty oraz zwiększa się ilość wydalanego moczu. Reakcja może nastąpić w ciągu 24 godzin od spożycia teobrominy, ale często już po 4 godzinach pojawiają się symptomy zatrucia. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niebezpieczna, gdy pod wpływem teobrominy pojawiają się problemy z układem sercowym. Psu grozi zawał serca, arytmia lub krwotok wewnętrzny. Możliwa jest również reakcja ze strony układu nerwowego – na przykład drżenie mięśni lub atak epileptyczny.

 

Szybka pomoc

Tylko szybka reakcja właściciela może uratować psu życie – odtruwanie jest skuteczne do dwóch godzin po spożyciu teobrominy. Nie ma jednego sposobu postępowania, który przyniósłby najlepszy rezultat. Przede wszystkim należy sprowokować wymioty, by zwierzę pozbyło się z organizmu szkodliwej substancji. Pomocne może być również podanie aktywnego węgla, a w przypadku wystąpienia drgawek odpowiedniego leku, który je zahamuje. Interwencja weterynarza może obejmować także podanie tlenu w celu ochrony serca oraz odżywianie i nawadnianie dożylne. Uzupełnienie poziomu płynów w organizmie jest konieczne szczególnie, jeśli reakcją na teobrominę jest wielomocz, i tego rodzaju zabiegi powinny trwać około doby.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.