Z ostatniej chwili

Co kryje się w karmach dla zwierząt?

Najczęstsza dieta, jaką wybierają opiekunowie psów i kotów, opiera się na suchej karmie, którą można kupić obecnie w każdym markecie lub sklepie zoologicznym. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, co naprawdę kryje się w ich składzie i jaki jest rzeczywisty wpływ na zdrowie pupila.

Jakość i cena

Niestety oba te kryteria wyboru karmy często nie idą ze sobą w parze. Najpopularniejsze pożywienie, które możemy znaleźć w każdym sklepie i którego cena nie jest wysoka, staje się mniej atrakcyjne, jeśli spojrzymy na jego skład. Nie warto ulegać promocjom, kolorowym opakowaniom i reklamom, bo to właśnie od jakości karmy zależy kondycja psa lub kota.

Co możemy znaleźć w tanich karmach? Przede wszystkim zawierają one zbyt małą ilość mięsa. Ten składnik powinien być podstawą diety zwierząt, ale producenci chcąc obniżyć koszty, zastępują go soją, pszenicą lub kukurydzą. Szczególnie nadmiar pszenicy może odbić się negatywnie na zdrowiu pupila – jest ciężkostrawna, a dodatkowo może wywołać reakcje alergiczne. Gluten roślinny powinien być ograniczany w diecie mięsożerców, ponieważ prowadzi do problemów trawiennych oraz skórnych.

 

Jak wybrać dobrą karmę?

Podstawowym kryterium powinna być zawartość mięsa. Niskiej jakości karmy zawierają go zaledwie kilka procent, a dodatkowo są to najczęściej produkty pochodzenia zwierzęcego, a nie mięso.

Prawidłowe żywienie powinno dostarczać kotu lub psu kilku podstawowych składników – węglowodanów, tłuszczy, białek, soli mineralnych i witamin. Każdy z nich odpowiada za inne czynności organizmu, dlatego nie może ich zabraknąć w diecie. Dzięki białku zwierzę rośnie i utrzymuje dobrą kondycję; tłuszcze dostarczają energii, ale wpływają także na pracę układu odpornościowego i zdrowie skóry; ilość węglowodanów w diecie nie powinna być zbyt duża, ale również dzięki nim organizm otrzymuje porcję energii.

 

Co jeszcze daje dobra karma?

Właścicielom wydaje się niekiedy, że nie mogą pozwolić sobie na wybór najlepszych produktów ze względów finansowych – nie do końca jest to prawda. Dobra jakościowo karma nasyci zwierzę szybciej i na dłużej, dzięki temu zje jej mniej, a mimo to dostarczy organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Gorsze produkty, chociaż tańsze, będą wymagały podawania w większej ilości.

Dzięki wyborowi zaufanego i rzetelnego producenta możliwe jest również dostosowanie sposobu żywienia do indywidualnych potrzeb – inne proporcje składników będzie zawierała karma przeznaczona dla szczeniaków lub małych kociąt, seniorów oraz zwierząt kastrowanych.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.