Z ostatniej chwili

Alergie pokarmowe u zwierząt

Zarówno ludzie, jak i zwierzęta mogą negatywnie reagować na pewne składniki pożywienia. Wysypka, świąd, miejscowe linienie, to najczęstsze objawy alergii. Problemy mogą wiązać się również z funkcjonowaniem układu pokarmowego i objawiać się biegunkami lub wymiotami. Nieleczona alergia prowadzi do ospałości i apatii, a w organizmie zwierzęcia zachodzą nieodwracalne zmiany, odbijające się na kondycji kota lub psa. Alergie pokarmowe wśród zwierzęcych alergii plasują się na pierwszym miejscu, dlatego warto poznać problem, by móc ułatwić życie pupilowi.

Przyczyny alergii

Alergenem mogą stać się różne składniki pożywienia. Najczęściej za uczulenia odpowiedzialne są białka – zarówno roślinne, jak i zwierzęce. Niejednokrotnie zdarza się również, że niepożądane reakcje organizmu związane są z chemicznymi dodatkami i konserwantami pojawiającymi się w karmach dla zwierząt.

Kontakt z alergenem powoduje w organizmie silną reakcję systemu immunologicznego. Powstają przeciwciała wchodzące w reakcje z alerganami, co prowadzi do pojawienia się stanów zapalnych. Nie musi być to reakcja natychmiastowa, zdarza się, że alergia objawia się po długotrwałym kontakcie z czynnikiem alergicznym. Może mieć również charakter wrodzony lub nabyty, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

 

Jak skomponować odpowiednią dietę?

Zauważenie niepokojących objawów alergii, to pierwszy krok do wyeliminowania z diety składnika uczulającego. Nie jest to jednak proste, ponieważ podawane do tej pory pożywienie najczęściej łączy w sobie wiele różnych składników. Konieczne staje się zastosowanie tzw. diety eliminacyjnej. Na początku zwierzęciu podaje się nieuczulający pokarm, a następnie wprowadza kolejne składniki, sprawdzając reakcję organizmu. Proces może być długi, ale skutkuje opracowaniem indywidualnego żywienia, który będzie stosowane przez wiele lat. Ważna jest konsekwencja, bo powrót do dawnych nawyków żywieniowych oznacza kolejne dolegliwości.

 

Specjale karmy dla alergików

Najłatwiejszym sposobem żywienia zwierzęcia-alergika, jest podawanie mu odpowiedniej karmy. W jej składzie znajdują się najczęściej nieuczulające białka, złożone węglowodany, błonnik oraz witaminy i pierwiastki. Dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych pomaga w łagodzeniu skórnych dolegliwości alergicznych. W przypadku wyboru takiej diety nie musimy samodzielnie komponować posiłków, ale bezwzględnie należy pilnować, by zwierzę nie zjadało dodatkowych produktów, które mogłyby spowodować reakcję alergiczną.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.