Z ostatniej chwili

Odchudzanie psa

Otyłość coraz częściej dotyka czworonogi, ma na to wpływ przede wszystkim zmiana stylu życia zwierząt – szczególnie tych mieszkających w miastach i dużą część dnia spędzających w niewielkich mieszkaniach. Nieprawidłowe żywienie, przekarmianie, zbyt mała ilość ruchu negatywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie naszych pupili. Dlatego jeśli tylko właściciel ma wątpliwości co do wagi psa, powinien jak najszybciej skonsultować problem z weterynarzem.

Otyłość – psy w grupie ryzyka i wpływ choroby na ich zdrowie

Nadmierna waga może wiązać się z kilkoma czynnikami – najpopularniejszy to błędy w diecie, ale należy pamiętać, że z wiekiem wzrasta ryzyko otyłości. Może mieć ona również podłoże zdrowotne i być wynikiem niedoczynności tarczycy, chorób trzustki lub efektem przyjmowania leków hormonalnych bądź sterydowych.

Nadwaga diagnozowana jest, gdy masa ciała wzrasta powyżej 5% dopuszczalnej normy, o otyłości możemy mówić, gdy wskaźnik ten przekracza 20%.

Nadmierny przyrost wagi należy traktować jak chorobę, bo negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu – prowadzi do chorób serca, problemów z oddychaniem, niewydolności otłuszczonych organów.

 

Wprowadzenie nowej diety

Prób odchudzania psa nie powinniśmy podejmować na własną rękę, niezbędna jest konsultacja z weterynarzem i stosowanie się do jego zaleceń.

Walka z nadwagą zaczyna się najczęściej od zmiany diety i zwiększenia ilości ruchu. W sprzedaży dostępne są karmy typu light, które pomogą w ustaleniu odpowiedniego sposobu żywienia. Zawierają one niezbędne składniki, a jednocześnie ilość kalorii zostaje zmniejszona. Niewskazane jest stosowanie głodówek, bo mogą mieć negatywny wpływ na organizm, prowadząc na przykład do problemów z wątrobą, trzustką lub nerkami.

W trakcie odchudzania niezbędne jest konsekwentne postępowanie i współpraca wszystkich domowników. Dieta i ruch nie przyniosą rezultatów, jeśli zwierze będzie dodatkowo dokarmiane albo znajdzie możliwość podkradania jedzenia z miski drugiego psa.

 

Aktywność fizyczna

Ruch ma ogromne znaczenie w procesie odchudzania psa, należy jednak ostrożnie planować wysiłek. Narzucenie zbyt dużego tempa zamiast pomóc, może zaszkodzić. Stopniowe zwiększanie aktywności pozwoli zwierzęciu poprawić kondycję i nie obciąży dodatkowo organizmu.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.