Z ostatniej chwili

Zaburzenia behawioralne a odpowiednia dieta

Problematyka wpływu żywienia na zachowanie zwierząt nie jest w Polsce jeszcze dobrze opracowana, ale niewątpliwie te dwie kwestie mają ze sobą ścisły związek. Nie warto zatem bagatelizować wpływu złej diety na organizm naszych pupili. Wybór odpowiedniej karmy i produktów to nie tylko inwestycja w zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

Wpływ składników diety na zachowanie zwierzęcia

Niedobory pewnych składników wpływają na zdrowie naszych pupili, zauważono jednak, że mogą mieć one znaczenie, jeśli chodzi o zachowanie. Przykładowo zmniejszenie ilości białka w diecie wiąże się z potrzebą uzupełnienia kaloryczności tłuszczem. W wyniku tej modyfikacji badacze zaobserwowali, że samopoczucie zwierząt uległo zmianie i stały się one spokojniejsze.

Ścisłe zależności zachodzą również pomiędzy niedoborem cholesterolu w organizmie a występowaniem nerwic i depresji. Przekroczenie normy w drugą stronę może natomiast skutkować zbytnią nadpobudliwością. Zachowanie równowagi jest wobec tego wyjątkowo ważne, jeśli chodzi o samopoczucie pupila.

 

Żywienie a środowisko

Sposób żywienia i wynikające z niego konsekwencje nie pozostają bez wpływu na relacje z otaczającym zwierzę środowiskiem – innymi psami, kotami oraz ludźmi. Na zmiany diety reaguje układ nerwowy zwierzęcia, który jest odpowiedzialny za chęć do nawiązywania kontaktów lub przeciwnie – agresję i izolację.

Badacze zaobserwowali, że psy karmione lepszej jakości pożywieniem wykazują większą ochotę do kontaktów z człowiekiem i współpracy. W tym przypadku zwierze źle zniesie jednak izolację i osamotnienie, które mogą doprowadzić do agresji. Zupełnie innych reakcji możemy spodziewać się po psie, któremu podawano gorszą jakościowo, uboższą karmę. Lepiej będzie czuł się przebywają samotnie i w spokoju, próba kontaktu może bowiem prowadzić do agresywnych reakcji.

 

Serotonina – lek na niepożądanie zachowania?

Hormon ten odpowiada w organizmie za szereg procesów, a obecnie trwają badania mające na celu ustalenie jej wpływu na poziom agresji i zagrożenie depresją. Rodzi się bowiem podejrzenie, że zwiększenie produkcji hormonu w organizmie mogłoby pomóc w wyeliminowaniu negatywnych zachowań. Serotoniny nie można dostarczyć do organizmu w gotowej formie, dlatego wysiłki uczonych koncentrują się na takiej suplementacji, by organizm mógł łatwiej ją wytworzyć.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.