Z ostatniej chwili

Kopanie a emocje psa

Zniszczony ogród, wykopane krzewy i kwiaty, to bardzo częsty obraz, jaki widzą właściciele psów pozostawionych na długie godziny bez nadzoru. W założeniu przebywanie na świeżym powietrzu ma być korzystne dla psa, jednak okazuje się źródłem frustracji.

Kopanie w ziemi może być przejawem instynktownych działań naszego pupila. Jeśli w ten sposób zachowuje się ciężarna suka lub psy określonych raz (husky, jamniki i inne psy myśliwskie o naturalnej skłonności do kopania), najczęściej winna jest natura. Matka szuka bezpiecznego miejsca dla szczeniąt, psy zaprzęgowe ochłody w dołku, natomiast rasy myśliwskie często tropią gryzonie. Jednak w pozostałych przypadkach kopanie w ziemi może mieć także podłoże emocjonalne. Obserwacja psa, znajomość jego temperamentu i przyzwyczajeń powinna wskazać opiekunowi właściwy sposób radzenia sobie z problemem.

Psy mieszkające na zewnątrz

Problem kopania dotyczy bardzo często psów, które większość czasu spędzają na zewnątrz i rzadko pozwala się im przebywać w domu. Jest to najczęściej spowodowane dużą potrzebą aktywnością, która w zamkniętej przestrzeni wydaje się właścicielom nie do zaspokojenia i dlatego wolą, by pies przebywał na zewnątrz. Jednocześnie ludzie nie podejmują prób szkolenia i przyzwyczajenia psa do funkcjonowania w domu. Takie sytuacje są dla zwierzęcia powodem frustracji i poczucia wykluczenia z życia rodziny.

 

Rozwiązanie problemu kopania

Bardzo częstą praktyką, mającą ochronić rośliny, jest ich ogradzanie i ograniczanie psu przestrzeni ogrodu, na jakiej może swobodnie przebywać. Jest to działanie doraźne, które nie rozwiązuje problemu. Opiekunowie nadal nie biorą pod uwagę przyczyny kopania, czyli odsunięcia od centrum rodzinnego życia, jakim jest dla psa dom. Kopanie jest próbą zwrócenia uwagi na problem i możliwością wyładowania negatywnych emocji. Jedynym rozwiązaniem jest zmiana w codziennym postępowaniu. Pies musi zostać nauczony zasad przebywania w domu, by tam nie sprawiał problemów, a jednocześnie poprzez zabawę i długie, częste spacery mieć zapewnioną codzienną porcję aktywności fizycznej. Samo wprowadzenie psa do domu niewiele pomoże, jeśli opiekun nie poświęci mu wystarczającej uwagi.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.