Z ostatniej chwili

Jak poradzić sobie ze strachem przed burzą u psa

Donośne grzmoty i błyskawice, ale też krople deszczu uderzające o szyby mogą być źródłem stresu, a nawet niemal panicznego strachu. Od zachowania i reakcji właściciela w dużej mierze zależy, czy pies poradzi sobie z wywołującą tak silne emocje sytuacją. Lekceważenie problemu może niekorzystnie odbić się na zdrowiu zwierzaka.

Czym objawia się strach przed burzą?

Objawy są w tym przypadku bardzo łatwo dostrzegalne i obejmują:

- drżenie całego ciała,

- szukanie miejsca schronienia, najczęściej zacisznego kąta,

- skomlenie i wycie,

- nerwowe wylizywanie danego obszaru ciała – długotrwałe może prowadzić nawet do miejscowego łysienia,

- stawianie uszu,

- podwijanie ogona i skuloną postawę ciała.

W większości przypadków mamy do czynienia z wymienionymi objawami, ale indywidualne reakcje mogą nieco się różnić. Strach może powodować nerwowe przemieszczanie się po mieszkaniu, brak kontroli nad oddawaniem moczu i kału, a nawet agresję.

 

Prawidłowa reakcja właściciela

Najczęściej popełnianym przez opiekunów błędem jest uspokajanie, głaskanie i pocieszanie psa. Takie zachowania rozumie on jako pochwałę za lęk – nie pomoże to na pewno zaradzić nerwowości, ale może wywołać skłonność do symulacji strachu w przyszłości. Innym złym rozwiązaniem jest karcenie, które tylko wzmaga negatywne odczucia.

Najwłaściwszą reakcją właściciela jest zignorowanie strachu pupila i próba odwrócenia jego uwagi. Można zaproponować mu ulubioną zabawę, wydać komendę i nagrodzić smakołykiem jej wykonanie. Ważne, aby od początku uczyć szczeniaka, że burza nie musi kojarzyć się negatywnie, ale być okazją do wykonywania lubianych przez psa czynności. Jeśli takie działania właściciela okazują się nieskuteczne, w niektórych przypadkach konieczne może okazać się działanie farmakologiczne. Leki uspokajające należy podawać wyłącznie za zgodą i ściśle z zaleceniami lekarza weterynarii.

Aby zapobiegać nerwowym reakcjom związanym z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, warto poświęcić czas na jak najwcześniejsze nauczenie psa, że odgłosy burzy nie wiążą się z zagrożeniem. W tym celu zaleca się puszczanie odpowiednich nagrań 2-3 razy w ciągu dnia przez godzinę. Na początku mogą to być ledwo słyszalne dźwięki, a gdy pies zaczyna się do nich przyzwyczajać, zalecane jest zwiększenie głośności. Takie ćwiczenia, systematycznie powtarzane, pozwalają psu zapamiętać, że burza nie stanowi niebezpieczeństwa.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.