Z ostatniej chwili

Co kryje się za szczekaniem i warczeniem naszego psa?

Do odgłosów, jakie najczęściej wydaje pies, większość właściciel przyzwyczaja się bardzo szybko i nie docieka ich motywacji. Jednak warczenie i szczekanie nie zawsze musi oznaczać to samo. Dla psa jest sposobem na wyrażenie co najmniej kilku różnych stanów emocjonalnych.

Ostrzeżenie

Szczekanie, jako alarm i komunikat dla członków stada, to u psa działanie instynktowne, ściśle wiążące się z ochroną własnego terytorium. Przez wieki w ten sposób zwierzęta komunikowały o zmianach w otoczeniu, niebezpieczeństwie czy pojawieniu się obcego osobnika. Nie inaczej jest w przypadku psów mieszkających z ludźmi w domach. Reagują one na pukanie lub dźwięk dzwonka do drzwi, bo traktują to jako próbę wtargnięcia na ich teren. Szczekanie nie musi jednak wiązać się z agresją, służby raczej zakomunikowaniu domownikom pewnego faktu. Późniejsza reakcja jest już zależna od tego, czy gość jest osobą znaną psu.

 

Strach

Warczenie, ciche szczekanie i pomruki to reakcje charakterystyczne dla psów, które boją się człowieka lub innego zwierzęcia. Dźwięki mają za zadanie odstraszyć intruza i wywołać w nim poczucie zagrożenia. W niektórych sytuacjach mogą poprzedzać atak, ale nie jest to regułą. Warczącemu psu zależy przede wszystkim, by osoba wzbudzająca w nim lęk oddaliła się.

 

Nuda lub tęsknota

Szczekanie lub wycie psów zamkniętych w mieszkaniach wiąże się z reguły z nudą i tęsknotą za właścicielem. Długie godziny spędzane w samotności mogą prowadzić do chęci rozładowania energii. Pies może gryźć przedmioty, drapać lub właśnie wydawać różne odgłosy. Niekiedy zbytnie przywiązanie do jednego właściciela może prowadzić do tak silnego stresu, że jednym ze sposób jego rozładowania jest szczekanie i wycie.

 

Radość

Psy dzięki wydawanym odgłosom niejednokrotnie chcą zwrócić na siebie uwagę człowieka, wyrazić również pozytywne emocje. Szczekanie może być sposobem na zachęcenie człowieka do spaceru, zabawy czy prośbą o jedzenie. Pupile wyjątkowo głośno zachowują się, witając wracających do domu właścicieli i w tym przypadku szczekanie i skomlenie jest reakcją jak najbardziej pozytywną.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.