Z ostatniej chwili

Gdy dziecko marzy o zwierzątku

Kot, pies, chomik czy choćby rybki to marzenie wielu dzieci. Pełne entuzjazmu dziecko prosi rodziców, by pozwolili mu przygarnąć i otoczyć opieką pupila, zarzeka się, że będzie sumiennie wykonywało wszystkie obowiązki... Oczywiście, jest to możliwe, a opieka nad zwierzęciem pozwala rozwijać empatię, odpowiedzialność, delikatność.

Małe zwierzątko, duży obowiązek

Chomiki, myszy, szczurki, świnki morskie, króliczki... wszystkie niewielkie zwierzątka są uznawane za niezbyt kłopotliwe. Tymczasem rzeczywistość może mijać się z oczekiwaniami. Dla kilkuletniego dziecka dostatecznym wyzwaniem będzie świnka morska. Te małe ssaki żyją kilka lat, są dość łagodne, nieagresywne i czyste. Nie wymagają częstego czyszczenia klatki, pozwalają brać się na ręce i raczej nie gryzą. Potrzebują za to towarzystwa przedstawicieli własnego gatunku, powinno się więc kupić co najmniej dwie świnki. Przeciwnie przedstawia się kwestia chomików – to samotnicy, muszą żyć pojedynczo, w dodatku na dużym terenie. Nieprawdą jest, że chomik zajmuje mało miejsca. Trzymanie go w malutkim terrarium jest wbrew jego naturze i nie przedłuży mu życia. Powinien mieć rozległe terrarium z poziomami, kryjówkami, karuzelą. Szczurki i myszy są bardzo inteligentne, a opieka nad nimi nie powinna przerosnąć dziecka w wieku szkolnym. Wymagają dość częstego sprzątania. Na początku rodzice powinni pokazać dziecku, jak wykonywać wszystkie te obowiązki. Niełatwe w opiece są też króliki, które lubią gryźć różne przedmioty, w tym kable. Opieka nad królikiem wymaga nieco zapobiegliwości i zabezpieczenia mieszkania.

Wymarzone psy i koty

Do najbardziej wymarzonych zwierzaków należą bezapelacyjnie psy i koty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wymaganą one najwięcej troski i opieki. Są absorbujące, trzeba je odpowiednio wychować, szkolić i zajmować im czas. Co więcej, większość z nich nie akceptuje (i nie musi akceptować) zbyt nachalnej dziecięcej miłości. Dlatego trzeba wyjaśnić dziecku podstawy komunikacji z psem czy kotem, a także uświadomić mu ogrom czekających na nie obowiązków.

Akwarium dla wytrwałych

Rybki to dość kontrowersyjny wybór, jeśli głównym opiekunem zwierzaka ma być dziecko. Są mało kontaktowe, nie da się z nimi bawić czy przytulić ich. Dlatego właśnie istnieje wysokie ryzyko, że akwarium znudzi się dziecku w całkiem krótkim czasie. To dobry pomysł, jeśli mały opiekun jest spokojny, sumienny i interesuje się rybkami. Ryby potrzebują dużego akwarium, oświetlenia, filtra, wymiany wody. Odwdzięczają się pięknym wyglądem i nauką cierpliwości oraz sumienności. Mogą być też zwierzątkami małych alergików.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.