Z ostatniej chwili

Kiedy pies liże właściciela

Niemal każdy opiekun spotkał się z sytuacją polizania twarzy przez psa. Czworonogi niekiedy reagują w ten sposób nawet wobec ludzi mniej znanych, ale lubianych. Z tego powodu powszechnie tłumaczy się podobne reakcje okazywaniem przez psa uczuć. Co jednak mają do powiedzenia psi behawioryści i czy potwierdzają te przypuszczenia?

Nie ma powodów, by wątpić w sympatię psów, które okazują ją między innymi, liżąc swojego opiekuna po twarzy. Ale sympatia to nie jedyne wytłumaczenie dla tego powszechnego zachowania zwierzaków. Wiąże się ono również z hierarchią w „stadzie” jakim staje są dla psa dom, w którym wychowuje się i przebywa.

Wśród psów lizanie przedstawicieli swojego gatunku to wyraz uległości wobec silniejszego osobnika, stojącego wyżej w hierarchii. Postępują tak zwłaszcza szczeniaki, okazując szacunek i oddanie. Dla dorosłych psów może to być również sposób na łagodzenie konfliktów i obronę – poprzez lizanie starają się złagodzić agresję przeciwnika.

Przeniesienie poznanych w młodości zachowań na człowieka to w przypadku psa wyraz uszanowania hierarchii, w której to opiekuj jest stroną dominującą.

 

Lizanie przez psa – czy bezpieczne dla człowieka?

O ile intencje naszego pupila na pewno są dobre, to już efekt lizania przez psa, zwłaszcza po twarzy, nie musi być dla człowieka miły. Zwierzęta poprzez ślinę mogą bowiem przenosić sporą ilość patogenów, nie zawsze bezpiecznych dla ludzi. Dlatego znacznie bezpieczniejszym wyrazem uległości psa jest lizania rąk opiekuna, które o wiele łatwiej umyć lub zdezynfekować. Ryzyko alergii u człowieka jest na pewno mniejsze w przypadku psa zadbanego, posiadającego podstawowe szczepienia, regularnie kąpanego.

 

Kiedy lizanie psa powinno zaniepokoić

Pies liżący właściciela to zjawisko całkowicie normalne, ale nie powinno się ignorować sytuacji, gdy w ten sposób postępuje wobec siebie lub przedmiotów znajdujących się w domu. Jeśli zachowanie to przeradza się w nałóg, oznacza najczęściej zaburzenia natury psychologicznej i wiąże się z poczuciem samotności lub stresu. Zawsze powinno się to spotkać z reakcją właściciela, bo tylko wizyta u specjalisty pozwoli zdiagnozować i zaradzić problemowi.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.