Z ostatniej chwili

Gdy pies kradnie

Wychowanie psa to długi proces, podczas którego niejednokrotnie opiekunowie napotykają trudności. Bardzo częstym problemem, z którym ciężko im się uporać, okazuje się skłonność psa do kradzieży. Może to dotyczyć zarówno drobnych przedmiotów, jak również jedzenia.

Gdy giną drobne przedmioty

Odpowiedzialność za ich podkradanie ciąży zazwyczaj na właścicielu, który nieświadomie podczas zabawy wzmacniał w psie to przyzwyczajenie. Gdy jako szczeniak chwytał w zęby przypadkowe przedmioty, stawało się do pretekstem do gonienia go. Później pies powtarza to zachowanie, traktując je jako zabawę i chcąc zachęcić opiekuna do interakcji. Dlatego ważna w tym przypadku jest wczesna edukacja – nie należy reagować gwałtownie, gdy szczeniak zabiera przedmiot, ale spokojnie, lecz stanowczo mu go odebrać.

Również starsze psy można oduczyć kłopotliwego nawyku, jednak może to trwać dłużej. Podstawą treningu jest położenie w zasięgu psa kilku rzeczy i założenie mu smyczy, aby mieć nad zwierzęciem kontrolę. Kiedy chwyci za przedmiot i będzie chciał z nim uciec, właściciel powinien go powstrzymać, a potem spokojnie odebrać rzecz, nie odzywając się i nie patrząc psu w oczy. Powtarzanie ćwiczenia powinno sprawić, że nasz pupil znudzi się zabieraniem fantów.

 

Kradzież jedzenia

Jeśli już szczeniakowi nie wyznaczymy jasnych granic, nie oprze się znajdującemu się w jego zasięgu jedzeniu. Powody kradzieży jedzenia mogą być jednak różne – nieznajomość zasad, głód, łakomstwo lub próba zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Podobnie jak w przypadku przedmiotów, najgorszą reakcją na złe zachowanie jest pogoń, która psu kojarzy się z zabawą i tylko wzmacnia zachowanie.

Rozwiązaniem może być nauczenie zwierzęcia komendy „zostaw” lub „oddaj” i jej egzekwowanie. Trening będzie jednak nieskuteczny, gdy nie wykażemy się konsekwencją i niekiedy będziemy pozwalali, by pies zjadł ukradziony ze stołu smakołyk. Jeśli wprowadzamy nowe zasady, musimy bezwzględnie się ich trzymać. Wydanie komendy „zostaw” powinno być połączone z nagrodą za jej wykonanie. Możemy zaproponować psi smakołyk lub zabawkę oraz pochwałę. Ten rodzaj treningu sprawdza się również w przypadku kradzieży przedmiotów. Oduczenie psa zabierania jedzenie ze stołu będzie na pewno procesem bardziej czasochłonnym.  

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.