Z ostatniej chwili

Dlaczego psy kopią dziury w ziemi?

Z problemem dziur w ziemi spotkał się niemal każdy właściciel psa, który pozwala zwierzęciu na dłuższe przebywanie w przydomowym ogrodzie. Chwilowa nieuwaga skutkuje zniszczeniem murawy czy grządek, a na dodatek wyjątkowo ciężko wyeliminować u psa podobne zachowania.

Wszystkiemu winien instynkt

Kopanie dziur ściśle wiąże się z instynktami i potrzebami, które u psów kształtowały się przez wieki. Niewielkie dołki w ziemi służyły czworonogom do odpoczynku i ochłodzenia się w czasie upałów, były schronieniem dla suk z młodymi lub powstawały przy okazji szukania szkodników mieszkających pod ziemią.

Współcześnie zwierzaki wcale nie pozbyły się nawyku kopania w ziemi, a powody, dla których poświęcają czas na przekopywanie ogrodu, mogą być różne.

Dla ciężarnych suk jest to naturalnych odruch, kiedy zbliża się termin porodu. Chcą w ten sposób przygotować schronienie dla szczeniaków, nawet jeśli znajdują się pod troskliwą opieką właściciela i na co dzień mieszkają w domu. Instynkt każe również zwierzakom przekopywać ziemię, w której wyczuły gryzonia lub zapach nawozu. Dlatego tak często cierpią na tym ulubione ogrodowe kwiaty i krzewy. Naturalny odruch to także chowanie w ziemi jedzenia lub innych przedmiotów.

Jednak nie zawsze kopanie w ziemi możemy tłumaczyć instynktownymi odruchami zwierzaka. Za takie zachowanie odpowiada niejednokrotnie psychika – poczucie samotności, brak wystarczającego zainteresowania ze strony właściciela, nuda. Kopiąc dziury, pies będzie chciał zwrócić na siebie uwagę lub po prostu poprawić sobie nastrój.

 

Czy zmiana zachowania psa jest możliwa?

Nic dziwnego, że właścicielowi psa zależy na wyglądzie ogrodu i podejmuje on wysiłek, by oduczyć zwierzę kłopotliwych nawyków. Nie jest to jednak łatwe i na początku wymaga stałego nadzoru i próby ustalenia przyczyn problemu. Wówczas możemy stosować komendy zabraniające lub wykorzystywać kliker, by zniechęcić psa do dalszego kopania. Niekiedy warto odwrócić jego uwagę na przykład zabawką.

Jeśli podobne metody nie przynoszą rezultatu, najprostszym wyjściem jest ogrodzenie kwiatów i krzewów, które wykopuje pies, a nawet wydzielenie w ogrodzie specjalnej sfery przeznaczonej dla pupila, w której pozwolimy mu kopać. Jest to pewne ustępstwo, ale gdy treningi i komendy nie pomagają, może być to jedyny sposób, by przynajmniej częściowo uchronić ogród przed zniszczeniem.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.