Z ostatniej chwili

Gdy pies broni miejsca

Przywiązanie psa do jego terytorium nie zawsze jest zjawiskiem negatywnym. Instynktownie będzie on bronił domu przez wtargnięciem intruzów i niejednokrotnie opiekunowie bardzo cenią sobie takie zachowanie. Problem pojawia się jednak, gdy pupil tak przyzwyczaił się do jednego miejsca w domu, że uniemożliwia to normalne funkcjonowanie. Na zbliżenie się do niego może reagować nawet agresją – warczeniem bądź szczekaniem. Najczęściej w ten sposób psy bronią ulubionego legowiska lub misek z jedzeniem. Problem może nasilić dodatkowo niewłaściwe zachowanie opiekunów, którzy chcąc oduczyć zwierzę złych nawyków, nieświadomie je wzmacniają.

Określenie przyczyn

Zbytnie przywiązanie do określonego miejsca może wiązać się u psa z poczuciem braku bezpieczeństwa i spokoju. Jeśli szczególnie upodobał sobie okolice drzwi wejściowych, możliwym wytłumaczeniem jest również próba zatrzymania właściciela w domu i niechęć do samotnego pozostawania w mieszkaniu.

 

Wyznaczenie nowego miejsca dla psa

Już szczeniaka możemy przyzwyczajać do przebywania w określonych miejscach i zaplanowanie legowiska tam, gdzie nie sparaliżuje ono życia domowników. Trudniej poradzić sobie z już wykształconymi nawykami, szczególnie jeśli pies reaguje agresją na naruszenie wybranego przez siebie terytorium. Na pewno nie sprawdzą się próby przekupienia pupila. Potraktuje on smakołyk jako nagrodę i tym bardziej uparcie będzie pilnował danego miejsca, co daje efekt odwrotny od zamierzonego.

Wyjściem z sytuacji jest próba stopniowego przekonywania psa do nowego legowiska i osłabianie znaczenia wcześniej przez niego wybranego terytorium. Pomocne będzie nagradzanie, gdy zwierzak wykona polecenie i opuści niepożądaną lokalizację. Niedopuszczalne są wszelkie przejawy agresji, jak krzyki czy bicie, bo tylko wzmogą strach.

Planując nowe legowisko dla psa, najlepiej wybrać ciche i gwarantujące bezpieczeństwo miejsce. Jeśli w domu znajdują się inne zwierzęta bądź dzieci, warto, by było położone na uboczu, co zagwarantuje spokój i da możliwość odpoczynku.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.