Z ostatniej chwili

Gonienie własnego ogona przez psy

Niektóre zachowania naszych pupili wydają się dziwne z ludzkiego punktu widzenia. Tak jest na przykład z gonieniem własnego ogona, które wzbudza zazwyczaj śmiech. Za nietypowym przyzwyczajeniem może kryć się jednak coś więcej – znudzenie a nawet problemy psychiczne.

Kiedy reagować?

Gonienie własnego ogona w sytuacjach związanych z widoczną radością albo chęcią zwrócenia na siebie uwagi wcale nie musi niepokoić właścicieli. Jeśli zdarza się to jedynie okazjonalnie i nie trwa długo, można potraktować je jako formę zabawy dla zwierzęcia.

Zaniepokojenie powinno natomiast wzbudzić powtarzające się i trwające nawet kilka godzin dziennie. Niektóre psy gonią za własnym ogonem aż do wyczerpania, a dodatkowo gryzą go, sprawiając sobie ból. Takie reakcje to już sygnał alarmowy, że problemem jest psychika psa. Naukowcy przypuszczają, że takie zachowanie to oznaka zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Inaczej nazywa się je nerwicą natręctw i przypadłość ta dotyka w szczególności psy porzucone, pozbawione socjalizacji lub szczenięta, które zbyt wcześnie zostały pozbawione matki. Takie wydarzenia mają wpływ na psychikę, a ich skutki mogą być zauważone nawet po latach. Szczególnie zagrożone występowaniem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych są pewne rasy psów – na przykład owczarki niemieckie i bulteriery. Naukowcy przypuszczają, że schorzenie może wiązać się również ze złą dietą. Karma uboga w składniki odżywcze i witaminy może przyczynić się do pogłębienia problemu – zróżnicowana dieta powodowała natomiast rzadsze występowanie nerwic u badanych psów.

Gonienie za własnym ogonem sygnalizuje często problemy natury psychicznej, ale nie pozostaje bez wpływu na fizyczność zwierzaka. Widoczne wyczerpanie i dotkliwie pogryziony ogon to skutki, które powinny zaalarmować właściciela, że potrzebna jest profesjonalną pomoc.

 

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli opiekun ma podejrzenia, że gonienie za własnym ogonem ma u jego psa charakter chorobowy, powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Lekarz weterynarii może pomóc we wstępnym zdiagnozowaniu problemu, ale tylko behawiorysta wskaże przyczyny zachowania i sposób dalszego postępowania ze zwierzęciem.

Autorzy portalu

logo-footer

Znajdziesz u nas najlepsze porady i wskazówki dotyczące opieki nad twoimi domowymi pupilami.  

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt@e-cavalier.pl

 

Często czytane

Otyłość u zwierząt i związane z nią zagrożenia
Czekolada – trucizna dla psów
Karmienie szczeniąt

Świeże newsy branżowe

Gdy dziecko marzy o zwierzątku
Zwierzaki gdy przychodzą goście – jak sobie z tym radzić?
Jak wybrać zwierzę idealne dla singla?
© Copyright E-cavalier.pl. All Rights Reserved.